Nie będę Was zanudzać poruszaniem się, odżywianiem itp. Ale opowiem Wam co mnie najbardziej zaciekawiło, ale muszę wam powiedzieć jedną rzecz. Jeżeli chodzi o parzydełkowce to mają one dwie formy: polip (forma osiadła) i meduza (forma wolnozyjąca). Niżej są zdjęcia. A teraz zaczynamy.
Po pierwsze meduza. Każdy z nas wie jak ta postać wygląda. Jej "głowa" zazwyczaj jest nazywana dzwonem lub parasolem to zależy od książki. Wyobraźcie sobie że na obrzerzach tego dzwona ma dwa rodzaje receptorów. Pierwsze to statocysty do równowagi a drugie to komórki światłoczułe tzw. oczka. Wychodzi na to że nasza meduza na oczy dookoła głowy.
Po za tym parzydełkowce nie mają układu oddechowego, wydalniczego i krwionośnego. Wymiana gazowa, wydalanie i osmoregulacja (regulacja naplywajacej wody do komórek ciała) odbywa się u nich całą powierzchnią ciała.
Dalej daję tu zdjęcie bełtwi festonowej. Jej ramiona (te nitki wystające spod dzwonu) osiągają do 30m długości a jej średnica może liczyć 2m. Należy zatem do największych bezkręgowców na świecie.
poniedziałek, 9 stycznia 2017
Parzydełkowce
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz